Če tokrat prvič slišite za Clear Image Solutions, ne boste edini. Novinec na tržišču namerilnih naprav za AR-15 platformo predstavlja patentiran prednji merek, nekakšen hibrid rdeče pike in prednjega merka. Bojda sta pobudnika tega projekta dva, čez lužo, priznana strelca na dolge razdalje. Če vas zanimajo podrobnosti patenta, ga lahko poguglate, (…za res radovedne, številka patenta; US Patent #8,925,238), za vse ostale pa, mislim da bojo spodnje vrstice dovolj. Kakorkoli že, koncept “novega” prednjega merka na kratko obrazložimo takole; gre za menjalni prednji merek, primeren za montažo na picatinny tirnico, ki uporablja prosto lebdečo piko namesto prednje muhe. Na kratko gre za košček optičnega vlakna v kosu stekla (akrila) v kosu (karbonskega) jekla.
Novi merek sliši na ime Revolution Model 1776 (…več kot očiten namig na revolucionarnost, ki pa vseeno to ni). Koncept postavlja rdečo piko v isto goriščno razdaljo kot prednji merek. Je standardne višine in je namenjen montaži na picatinny tirnico, torej ali na rokav ali plinski blok na AR-15. M1776, kot ga okrajšano imenujejo pri Clear Image Solutions, lahko prevzame vlogo primarnega ali pomožnega prednjega merka oz. merka na splošno. Rdečo piko (…lahko tudi oranžno rumeno ali zeleno) napaja ambientna svetloba preko optičnega vlakna, torej baterije niso potrebne. Žal to pomeni, da je merek v temi neuporaben. Kot dodaten plus M1776 merku štejemo, da ne zastira cilja, bojda je bilo pri razvoju tega merka, veliko truda vloženega v koncept merka ki ne zastira cilja.
Pri Clear Image Solutions trdijo, da je njihov novi merek robusten, da zdrži padec z 1.2m brez težav. Posledično je primeren za “3-Gun” resno uporabo in zlorabo na takih treningih in tekmovanjih, še posebej uporaben naj bi bil za tekmovalce v “limited” kategorijah, ko jim odpove baterija na njihovem primarnem elektronskem merku. Zadnji merek je tako povsem uporabem kot zadnji diopter, v kolikor je na absolutni “co-witness” oz. souporabni višini merka.
Merek je na voljo za ne prav nizkih $149,95, v kompletu pa dobite leče z rdečim, zelenim in oranžno rumenim optičnim vlaknom. Nadomestne leče so na voljo v paketih po tri, za $19,95. Leča z rdečim optičnim vlaknom pa je na voljo z vlakni različnih premerov in sicer 1.5mm, 1mm in 0.76mm. Tako so pokriti segmenti za dinamiko kot tudi za precizno streljanje, pač glede na potrebe ali osebne preference strelcev.
Poleg zgoraj naštetih priteklin, sposobnosti in lastnosti, pa M1776 zmore še vse tole:
- Možnost nastavitve po višini za 40 MOA (…minutnih stopinj), kako točno se spreminja nastavitve ni obrazloženo, domnevamo za z pomočjo vrtljivega gumba pod lečo.
- Izmenljive akrilne leče so odporne na praske. Ob menjavi leče, merka ni potrebno ponovno umerjati.
- Optično vlakno zbira ambientno svetlobo, barvna pika pa omogoča jasno in dobro vidno namerilno sliko, tako za potrebe športnih strelcev, kot tudi za potrebe vladnih, varnostnih agencij in vojaških enot.
- Montaža in demontaža je hitro in enostavno izvedljiva, brez orodja seveda.
- Merek deluje brez baterij, saj piko osveljujejo optična vlakna, iz ambientne svetlobe.
Bodimo pošteni, zadeva ni zares prava rdeča pika, vsekakor pa ni revolucionarna niti nova, je pa patentirana. Kolimatorski oz refleksni merki projecirajo rdečo piko na steklo in jo fokusirajo v neskončnost (ravnino tarče), M1776 ima rdečo piko vdelano v steklo (ravnina prednjega merka). Revolucionarna ni, ker je koncept znan slabih 100 let pa se nikakor ni obnesel, vsaj ne toliko, da bi nadomestil ali običajne mehanske merke ali pa običajne elektronske merke z rdečo piko. Ne verjamete? Parker Hale je davnega leta 1920 ponujal Optical Sight Set za Lee Enfield oz. SMLE. M1776, kot merek dejansko je zanimiva zadeva, manjka pa kar nekaj informacij (…recimo kako se merek umeri, spreminja točko merjenja) in kakšen resen test, da bi ugotovili pravo vrednost in uporabnost M1776. Cena prav tako ni zanemarljiva, ker pač ni ravno nizka. Bi montirali ta prednji merek na svojo AR-15? V uredništvu smo si enotni, če bi bil M1776 cenejši, recimo za polovico, ter bi bil preklopnega tipa, da ga zložiš in dejansko uporabiš kot pomožni merek, potem je odgovor ja. Še toliko bolj uporabna bi bila zložljiva izvedenka z 45 stopinjskim bočnim naklonom. Po drugi strani pa, merki z bočnim naklonom že obstajajo, prav tako montaže za mikro refleksne merke, da o zmogljivih, cenovno dostopnih mikro refleksnih merkih niti ne govorimo. Vse to že obstaja, tako da je odločitev, za eno ali drugo opcijo vaša, vendar zaenkrat M1776 izgleda bolj kot zanimiva priprava – posebnost če želite, brez prave dodane vrednosti. Lahko pa tudi, da se motimo.
Novica povzeta po TFB, avtor novice Nathan S., slikovni & video material Clear Optical Solutions.