Pri TFB so tokrat pod drobnogled vzeli LaserMax-ovo novost, ki sliši na ime Spartan SPS-C. Gre za kombinirano taktično svetilko z vgrajenim laserjem oz. za laserski namerilnik z vgrajeno taktično svetilko, kakor vam je pač ljubše. Kompaktna kombinirana enota je letošnja novost pri Lasermaxu, kako se bo obnesla v primerjavi z uveljavljenimi konkurenti proizvajalcev, kot so Surefire, Streamlight ali Instight bo pokazal čas, pri TFB so si ga vzeli in na hitro kopukali v uporabnost in delovanje novega Spartana. O uporabnosti laserjev kot označevalcev ciljev ni vprašljiva, bolj je vprašljiva vaša nakonjenost laserjem in razumevanju delovanja le teh. Minili so časi, ko smo se prvič z laserji montiranimi na pištole in revolverje srečevali le v filmih, ko je Arnold kot Terminator z AMT-jevim Hardballerjem Longslide, na katerem je bil nameščen za potrebe filma pri SureFireju “garažno” narejen laser, z zunanjim napajanjem, z katerim je preganjal Sarah Connor. Življenska doba baterije je bila slabih 10 minut in se je skrivala v “Švarcijevi” jakni, kjer je bilo tudi stikalo, za vklop laserja.
30 let kasneje so lasersni namerilniki veliko kompaktnejši, baterije pa veliko zmogljivejše. Lasermaxov Sparta SPS-C, ima tako v kompaktnem ohišju, ki omogoča montažo na picatinny tirnico, pod cev pištole recimo, vgrajen zelen (Spartan SPS-C-G) ali rdeč laser (Spartan SPS-G-R) ter 120 lumensko LED svetilko. Spartan se tako pohvali z občutno boljšo življensko dobo baterije, kot SureFirejev filmski rekvizit.
Pri TFB tako testni Spartan SPS-C-G opišejo kot kombinacijo zelenega laserja in 120 lumenske svetilke, ki ga poganja ena sama AAA baterija. Montira se ga na picatinny tirnice, ohišje pa je narejeno iz lahke a trdne plastike. Svetilka osvetljuje z zelenkasto svetlobo, ki ji lahko spreminjamo svetilnost. Zelen laser pa je seveda nastavljiv in se ga tako zlahka umeri na željeno razdaljo. Stikali ob strani omogočata uporabo in nastavitve laserja in svetilke. Svetilka je nameščena na desni strani medtem ko je laser na sredini, v osi cevi. Baterijski prekat se nahaja pod laserjem, desno od LED svetilke. Lasermaxova kombinrania Spartan enota je res lahka, vsled tudi pomisleki glede življenske dobe pri resni uporabi oz. zlorabi na strelišču.
Montaža kombiniranega Spartana je zelo hitra in enostavne, ki izgleda nekako takole:
- Odstranite vijake s priloženim ključem.
- Vstavite novo baterijo.
- Namestite Spartan na pištolo tako, da se boste lahko upravljali s stikali.
- Prepičajte se, da se je ploščica na spodnji strani poravnala z rezo na picatinny tirnici.
- Zaprite baterijski predal in vstavite vijake.
- Pritrditvene cijake trdno privijte.
Specifikacije
- Class 3R vidni laser
- izhodna moč <5mW
- valovna dolžina: 650nm
- Svetilka: 120+ lumnov, svetlo zelena LED
- Class 3R vidni laser
- izhodna moč <5mW
- valovna dolžina: 510 – 535 nm
- Svetilka: 120+ lumnov, svetlo zelena LED
Vijaka delita vlogo montaže in zapiranja baterijskega predala, kar je malo nerodno ob menjavanju. Saj je potrebno po menjavi baterije ponoviti nastrelitev laserja.
Ploščica za namestitev na picatinny šino.
Spartanova elektronika žal ne prebavlja najbolje litijevih baterij tako, da se držite navadih alkalnih.
Čeprav stikala pred namestitvijo na rahlo rožljajo to ne predstavlja težav, saj se se ob uporabi jasno odzovejo. Nameščena so ergonomsko tako da zlahka aktivirate le laser ali pa samo svetilko. Ob hkratni aktivaciji pa vam ni potrebno drugega kot hkratni pritisk na obe stikali.
Umeritev laserja ni trajala več kot par minut, ob uporabi priloženega izvijača tako brez težav “pripeljite” zeleno piko na vrh prednjega merka recimo ali pač umerite na željeno razdaljo, ki vam ustreza.
Uporaba in programiranje
- Za aktivacijo laserja pritisnite in spustite zgornje stikalo. Ponovn pritisk na stikalo laser ugasne.
- Za aktivacijo svetilke pritisnite in spustite spodnje stikalo. Ponovn pritisk na stikalo svetilko ugasne.
- Za hkratno aktivacijo pritisnite in spustite obe stikali hkrati. Ponovn pritisk na stikalo ugasne oboje.
- Za spremenitev delovanja laserja in svetile (pulziranje ali vedno prižgan) pritisnite in spustite odgovarjajoče stikalo.
Po 1 sekundi ponovno pritisnite stikalo, počakajte 2 sekudni dokler se ne zamenja način delovanja nato spustite stikalo. - Za zatemnitev svetilke začnite z ugasnjeno svetilko. Dvojni pritisk na stikalo svetilke, katerega ob drugem pritisku ne spustimo.
Med držanjem stikala svetilke pritisnemo še na lasersko stikalo in ga držimo toliko časa dokler ne pride do spremembe svetilnosti.
Prikaz osvetljevanja notranjega prostora na razdalji dveh metrov v višini oči.
Prikaz osvetljevanja notranjega prostora na razdalji dveh metrov v višini prsi.
Prikaz osvetljevanja na prostem, na razdalji enajstih metrih v višini oči, v načinu dvojnega delovanja; svetilka+laser na tarči 25x25cm, v obliki purana.
Prikaz osvetljevanja na prostem, na razdalji enajstih metrih v višini oči, samo z svetilko na tarči 25x25cm, v obliki purana.
Prikaz označevanja cilja na prostem, na razdalji enajstih metrih v višini oči, samo z laserjem na tarči 25x25cm, v obliki purana.
Prikaz osvetljevanja na prostem, na razdalji dvaindvajset metriov v višini oči, samo z svetilko na tarči 25x25cm, v obliki purana.
Prikaz osvetljevanja na prostem, na razdalji dvaindvajset metriov v višini oči, v dvojnem načinu delovanja; laser+svetilka na tarči 25x25cm, v obliki purana.
Lasermaxov Spartan SPS-C je pod črto uporabna kompatkna namerilna naprava, ki omogoča prepoznavanje tarče v slabših svetlobnih pogojih in znatno olajša merjenje. Uporabna tako za policiste kakor tudi za ostale strelce. Vgradnja zelenega laserja v kompaktno in dobro delujočo namerilno napravo ponavadi pomeni visoko ceno, vendar v primeru Lasermaxovega Spartan SPS-C, temu ni tako. $215 za kombinirano enoto z zelenim laserjem in $175 za kombinirano enoto z rdečim laserjem je glede na zmogljivosti vsekakor sprejemljiva cena. Spartan SPS-C tako na testu prijetno preseneti z zmogljivostmi, načinom delovanja in robustnostjo. Vendar Spartan SPS-C še zdaleč ni popoln, če povzamemo zaključke, do katerih so prišli v urednišvu TFB:
Slabosti:
- Dostop do beterije bi se izredlo izboljšal, če bi namesto trenutnega uporabli vijačni zamašek.
Nevtralno:
- Majhno rošljanje stikal ko se premika. Ob montaži na orože to rošljanje zgine.
- Celoten izgled ne bi čisto nič trpel, če bi malo več pozornosti namenili končni obdelavi
Dobro:
- Svetilka – izredno svetla za tako majhno LED diodo
- Laser – viden tudi podnevi vse od 50 do 100m
- Programibilen sistem
- Natančen – krogle zadevajo kjer merite. Drži umerjenost kljub močnim povratnim sunkom.
Tako je res edina slabost Spartana SPS-C spremenjen dostop do baterije, saj bi se tako izognili vsakičnemu pristreljevanju ob menjavi le te. Ali naj tudi sami posežete po lasermaxovi novosti, je dejansko odvisno od vas, vaših potreb ali želja. Vsekakor dvomim, da bo Spartan dosegal zmogljivost dražjih konkurentov na tržišču, ali je doseganje potrebno je odvisno od vas. SureFire XC-1 je brez laserja slabih $100 dražja od LaserMaxa medtem ko je InForce cenovno zelo primerljiv, vendar prav tako nima laserja, ima pa zato, vsaj kar se resne uporabe tiče bojda težave z pokanjem ohišij. V kolikor potrebujete kompaktno taktično svetilko za montažo na vašo pištolo, ki vam bo pomagala osvetljevati in prepoznavati cilje in nevarnosti na krajših razdaljah, pa ne želite popolnoma izprazniti denarnice ali bančnega računa, je LaserMax Soartan SPS-C vsekakor dobra opcija. Če pa imate neizmerno potrebo, po tem, da plačate polno ceno za tacticool izgled poleg večje zanesljivosti in boljšega delovanja, potem vam vsekakor priporočamo, da se LaserMaxa izognete.
Recenzija je povzeta s strani TFB, spisal pa ga je Pete M., slikovni material: TFB.