Slovenija ima presentljivo dolgo tradicijo vojaške industrije, ki sega daleč nazaj, še v čase Jugoslavije in še dlje. Slovenski izdelki so od nekdaj sloveli (tako kot Slovenke) po tehnični dovršenosti in kvalitetni izdelavi. Nekateri od teh izdelkov, še zdaj zasedajo častno mesto v marsikatereme tanku, ali rokah vojaka kje po svetu. Z razpadom Jugoslavije, je branža vojaške industrije doživela dokaj težak udarec ob izgubi “domačega trga”. Vključitev v NATO leta 2004 je zadeve sicer izboljšala, vendar pa gospodarska kriza, ki je sledila ni prizanašala nikomur in Slovenska podjetja so v večini primerov izgubila še zadnji košček domačega trga. Država je še najbolj varčevala pri vojaških izdatkih. Preživela je le peščica podjetij, ki pa so danes v veliki večini primerov usmerjena skoraj izključno v tuje trge in v Sloveniji dokaj neznana. Doma, pa tako kot v tudi mnogih drugih panogah srečamo bolj ali manj le trgovce. Proizvodna podjetja lahko bolj ali manj preštejemo na prste obeh rok in danes so združena tudi v grozd obrambne industrije.
Tokrat vam bomo predstavili podjetje Mil Sistemika iz Ljubljane. Ukvarjajo se s proizvodnjo programske opreme namenjene poveljevanju in kontroli, usmerjanju minometnega, topniškega in letalskega ognja, (oz. združenih ognjev kot se to sedaj moderno reče), programske taktične komunikacijske opreme in trenažerje oborožitvenih sistemov. S svojo programasko opremo so tudi zagotavljali del povezljivosti Slovenske Vojske v NATO. Nekateri morda celo uporabljate njihovo programsko opremo, pa se niti ne zavedate, da je izdelek na vašem androidnem telefonu ali tablici narejen v vaši bližnji soseščini. Mil Sistemika namreč preko Google Play trgovine tudi civilom ponuja dve zelo zanimivi in vsekakor Tacticool aplikaciji: “PES – Personal Eye System“, je namenjen vojaški topografski navigaciji, sledenju lastnim enotam (Blue Force Tracking) in deljenju skupne taktične slike. “Sniper Calculator” pa je namenjen vsem strelcem, ki na večje razdalje radi luknjajo papir ali tolčejo po pločevini. Najbolje od vsega skupaj pa je, da sta aplikaciji na voljo tudi v brezplačni različici, tako da ju lahko preizkusi prav vsak.
PES – PERSONAL EYE SYSTEM
PES – Personal Eye System. PES je najmanjši član iz družine programske opreme C4I (Command, Control, Communications, Computers, & Intelligence), je tudi človekov najboljši prijatelj, in namenjen izkrcnemu delu pehote. Vsakič ko napišemo “razvoj” in “programska” oprema v istem stavku si verjetno 90% bralcev predstavlja skupino mozoljavih očalarjev, ki ob pizzi in Cockti, besno tolčejo po tipkah. No naj vam povemo, da je v tem primeru precej drugače. Programska oprema PES je nastajala ob sodelovanju z različnimi vojskami in veliko časa je bilo namenjeno terenskemu delu in testiranju. Tudi s Slovensko Vojsko, kjer je PES s pridom pripomogel k izvedbi tečajev za vodne podčastnike in poveljnike skupin, končno funkcionalnost pa so dopolnile izkušnje iz Bosne, Afganistana, Iraka, Afrike, južne Amerike, Nemčije ipd. Ravno to pa razlikuje PES od drugih (na videz) podobnih aplikacij. PES namreč vsebuje bolj ali manj natančno to, kar vojak na terenu potrebuje. (V določeni meri pa tudi policaji, gasilci, civilna zaščita in reševalci).
Topografska podlaga, je glavni, bistveni del vsakega programa za navigacijo. Zaradi dobre topografkse podlage, lahko program izgleda dobro ali slabo, cestna navigacija je lahko popolnoma neuporabna, če so zemljevidi zastareli in pomanjkanje 3G omrežja lahko nekatere programe popolnoma onesposobi. PES nam ponuja možnost uporabe on-line javnih topografskih podlag, shranjevanje le teh, za kasnejšo uporabo v področjih kjer ni GSM pokritja, ali uporabo v naprej pripravljenih topografskih podlag. Enostavno je tudi preklapljanje med različnimi pogledi (satelitski posnetek / topografska karta / relief terena).
Topografska navigacija je pravzaprav sestavljena iz dveh glavnih opravil: sledenja kje smo oz. kje smo bili in načrtovanja kam gremo. PES nam omogoča oboje. Snemanje sledi (TRACK) in načrtovanje rute. Tukaj pa se takoj pokaže iz kakšnega legla je PES. Track omogoča dodajanje reportov oz. incidentov, torej nekih dogodkov, ki so se nam pripetili na poti. Track pa je izvozljiv v standarden NATO patrol report, skupaj s začetkom, koncem, dolžino, trajanjem, postanki, incidenti, pripetimi slikami ipd. Pri navigaciji po ruti, pa nam PES stalno prikazuje razdaljo in smer do naslednje kontrolne točke, prejšnje kontrolone točke (oz. rally point) in bočno odstopanje od začrtane poti. Sled in pot, pa si lahko izmenjujete z drugimi uporabniki PESa. Pri načrtovanju poti nam (ali vojakom) pogosto prav pride tudi natančna ura sončnega vzhoda, zahoda, % nočne osvetljenosti.
Zapostavljeni ne bodo niti tisti, ki iz nekega razloga potrebujejo topografske koordinate v različnih koordinatnih sistemih. PES lahko prikazuje lasten položaj v treh izbranih formatih hkrati, nudi pa tudi preračunavanje še med dodatnimi tremi. Enostavno je tudi iskanje koordinate na zemljevidu. PES to omogoča z direktnim vpisom koordinate enega od šestih (6) koordinatnih sistemov ali pa z uporabo dobrega starega polarnega sistema azimuta in razdalje. Takšno preračunavanje s pridom uporabljajo reševalci v gorah ali policaji, saj slednji še vedno uporabljajo Gauss Kruger koordinatni sistem. JTAC (usmerjevalci združenih ognjev) pa lahko enostavno preračunavajo med DMS (Lat/Long) in MGRS (Military Grid Reference System) sistemoma.
PES pa poleg navigacije in preračunavanja omogoča tudi deljenje podatkov med uporabniki. Pošiljate lahko podatek o lastni stojni točki, načrtovano pot, posneto sled, označite in delte poljubno točko na zemljevidu (POI), svojo zaslonsko sliko ali pa kar celotno taktično situacijo imenovato tudi COP (Common Operational Picture). Pozabili niso niti na uporabnike starejših mobilnih aparatov in ljubitelje sadja. Slednjim lahko podatke pošljete v obliki SMS, MMS ali e-mail sporočila. Vojaška verzija omogoča deljenje podatkov tudi preko VHF/HF radijske ali satelitske povezave, civilni uporabniki pa smo omejeni na uporabo GSM omrežja. S PESom se namreč preko GSM omrežja povežemo s PES strežnikom in si podatke znotraj skupine uporabnikov izmenjujemo avtomatsko, torej podobno kot bi imeli čisto pravi “Blue Force Tracker”. Ob uporabi PES strežnika zaživi tudi CHAT del aplikacije, ki omogoča izmenjavo sporočil z vsemi uporabniki v skupini hkrati. No tudi se ne otresemo olivno zelene (ali multicam) podlage, saj nam poleg alarmov in pred definiranih sporočil PES ponudi tudi pošiljanje NATO standardno formatiranih ukazov in poročil. Poleg naštetega pa PES strežnik omogoča tudi priklop s katerimkoli spletnim brskalnikom in tako poskrbi, da lahko v skupino PES uporabnikov vključimo tudi kauč komandose s prenosnikom na kolenih. (oz. uporabnike na poveljniškem mestu, v vojaški terminologiji).
Personal Eye System si lahko na vaš telefon prenesete iz Google Play trgovine!
SNIPER CALCULATOR
Za precej vsakdanjim imenom, se skriva še ena zelo zanimiva in uporabna aplikacija. Je natančno to, kar piše v naslovu – balistični računalnik za streljanje na večje daljave. “Sniper” v ime pa se prikrade zaradi dejanskih uporabnikov, saj vojaške verzijo tega računalnika uporablja kar nekaj pripadnikov posebnih sil po svetu. Sniper Calculator se po vsebini ne razlikuje prav dosti od drugih podobnih aplikacij v Google Play trgovini. Se tudi ne more, saj je namenjen dokaj dolgočasni nalogi preračunavanja zunanje balistike. Zanimiv pa je način kako to počne in kaj še nudi poleg osnovne funkcionalnosti. Bistvena razlika je v uporabniškem vmesniku. Pravzaprav vam je lahko zelo všeč, ali pa vam pač ni. Računalnik, namreč vse bistvene elemente streljanja združuje na enem samem zaslonu. Razdalja, naklon, smer streljanja, jakost vetra, smer vetra, elevacija, smer in grafični prikaz “holdover” je na voljo na enem preglednem zaslonu. Na videz enostavna zasnova pa skriva še mnogo funkcij, ki pa uporabniku niso očitne na pri pogled. Videti, je da je program zasnovan za profesionalne uporabnike, ki se držijo bolj ali manj predpisanega postopka.
Kakorkoli že, poglejmo kaj nam kalkulator omogoča: Izračun elevacije in smeri na podlagi balističnega koeficienta krogle (G1 – G8) -upora, ob upoštevanju vrtenja krogle (spin drift), vrtenja zemlje (Coriolis), zračne vlage, temperature in pritiska. Izračun lahko natančno prilagodite tudi s pomočjo Truing funkcije. Poleg izračuna, kalkulator omogoča še oceno razdalje s pomočjo Mil-Dot meritve, preračunava koliko znaša Mil-Dot razdelitev pri daljnogledih, ki imajo namerilni ris v drugi fokalni ravnini. Poleg direktnega izračuna, vam kalkulator lahko izpiše tudi balistično tabelo (drop table) ki je izvovzljiva za tisk. Ja, listek na kopitu ali pokrovčku daljnogleda pač ne potrebuje baterij. Svoje strele lahko beležite tudi v vgrajenem dnvniku streljanja (DOPE) in tudi ta je izvozljiv.
Za profesionalne uporabnike Mil Sistemika ponuja poseben Sniper kit, ki je sestavljen iz android telefona v pregrešno dragem in MIL certificiranem ohišju, kabla za povezavo z laserskim daljinomerom in Kestrel vremenske postaje. MIL verzija podpira streljanje na več tarč in še nekaj bombončkov. (povezava s PES-om, sinhronizacija več strelcev, izdelava skic ognja ipd) No na srečo je povezava s Kestrel vremenskimi postajami in NewconOptik laserskimi daljinomeri na voljo tudi v civilni verziji, tako da ne bomo prikrajšani za praktično nič. V času ko to pišemo Kestrel serija 5000 še ni podprta, vendar nam obljubljajo da bo nova verzija izšla v naslednjem mesecu. Nova verzija bo tako poleg preizkušene serije 4000, podpirala tudi najnovejše Kestrelove vremenske postaje.
Se sprašujete kako natančen je kalkulator? Pri Mil Sistemiki trdijo, da zelo, enako pa trdijo tudi pri posebnih silah ene od bližnjih držav, kjer so programsko opremo uspešno prizkusili na daljavah do 1.900m. Vsekakor pa drži eno; bolj natančni ko so vhodni podatki, bolj natančen bo rezultat, od tu naprej pa je vse odvisno do vas. Mi bomo trditev vsekakor preizkusili takoj ko bo za to priložnost. Žal živimo v državi, kjer je streljanje na več kot 500m razdalje rezervirano za le peščico izbrancev.
Sniper Calculator, si lahko na vaš android telefon prenesete iz Google Play trgovine!
Poleg dveh Android aplikacij, ki smo jih preizkusili pa se lahko Milsistemika pohvali še z nekaj izdelki, ki segajo v sam svetovni vrh tehnologije na področju poveljevanja in kontrole. Sicer za običajne smrtnike niso pretirano uporabni ali cenovno dosegljivi, je pa lepo videti domač izdelek kotirati v svetovnem merilu. Seveda pa Slovenija ne bi bila Slovenija (polna Slovenceljnev) če ne bi MORS, kljub temu, da ima na voljo domačo programsko opremo, preizkušeno na njihovi opremi in vozilih Slovenske Vojske, posegel po tujem izdelku za potrebe prenove sistema poveljevanja in kontrole C4I imenovanega IS-PINK. Kakor smo izvedeli so nedelujočo programsko opremo Danskega podjetja, zamenjali s programsko opremo istega Danskega podjetja. Ali bodo imel v drugem poizkusu več sreče bo pokazal čas, medtem pa kolegom iz Milsistemike želimo veliko uspehov čez mejo.
Več o Milsistemiki lahko preberete na njihovem spletnem portalu www.milsistemika.com ali pa jim v podporo stisnete en velik LIKE na Facebooku.