Resda je bila novica o izboru zmagovalca natečaja za kratko polavtomatsko ostrostrelsko puško za vojsko ZDA objavljena na 1. april in jo je marsikdo označil za šalo, vendar pa je bila aktualna tudi še 2. aprila in takisto to velja še danes. Da ne bo pomote, novica velja le za Ameriško vojsko (US Army in samo njih, ostale veje oboroženih sil niso vključene v ta natečaj). Pod črto, ni buča, ni prvoaprilska šala. Kljub temu se lahko vprašamo, ali Američani popuščajo fami, da je evropsko boljše (…težko vrjamem, ker načeloma nas marajo manj kot kitajce) ali pa bo nekaj na temu, da najboljši proizvajalci pehotnega orožja dejansko niso doma na drugi strani Atlantika? Zagotovo odgovor ni enostaven, pa tudi iskali ga v tem prispevku ne bomo. Bomo pa malce več napisali o tem kdo bo zamenjal kaj, zakaj, za kakšen denar in kdaj.
Najprej kdo; Heckler & Koch je očitno premagal konkurenco. Kdo vse je sodeloval na tem razpisu ni bilo razkrito, tako da imena osmoljencev še niso znana. Zagotovo pa C. Reed Knight ne bo najbolj zadovoljen, čeprav menim, da je bilo KAC-u jasno da so bili zgolj prvi dobavitelj M110 SASS kompletov, vendar pa ne tudi zadnji. To samo po sebi nima nič z kvaliteto KAC-ovih artiklov, temveč z dejstvom, da je bil prvotni SASS razpis pripravljen malce nerealno kar se zahtev tiče. H&K je tokrat v sodelovanju z OSS (…najbolj izstopajoče ime, ker jih do sedaj niso jemali ravno resno) ponudil pravi paket in dobil CSASS pogodbo. Zakaj pa zahteva daljši odgovor, ki ga vsaj delno, najdete spodaj.
CSASS natečaj oz. “Compact Semi Auto Sniper System”, prevedeno: “natečaj za kompakten polavtomatski ostrostrelski sistem” je zagnala Ameriška vojska (pravzaprav predhodnika le tega) že v aprilu 2011, ker so želeli zamenjati ali nadgraditi M110 SASS, ki je bila uvedena v uporabo leta 2008. Od 2008 pa do 2011 so bile te puške, ki jih izdeluje Knight’s Armament (KAC) več ali manj vseskozi v pogonu v Iraku in Afganistanu, pa zagotovo še kje. Čeprav je M110 sila uporabna in se je v spopadih izkazala več kot zadovoljivo, vsaj kar se uporabnosti, dometa in natančnosti zadevanja ciljev tiče. Tudi zanesljivost bojda ni slaba, težave pa so se pojavljale oz. se še pojavljajo, pri obrabi delov in zamenjavi le teh. Težava je namreč v izjemno majhnih tolerancah v sami puški, ki so posledica zahtevane zanesljivosti in natančnosti zadevanja ciljev. Tako je obraba delov visoka, in vzdrževanje med bojnim delovanju, na bojiščih, oteženo ali celo onemogočeno. Prav tako pa je menjava teh delov na terenu oz. znotraj področja operacij, zaradi zasnove, in dobavljivosti delov, ki niso izhajali iz serijske proizvodnje takorekoč nemogoče.
Kot že rečeno, je bilo aprila 2011 naznanjeno, da bo potrebna zamenjava ali nadgradnja M110 ostrostrelskih sistemov. Zasebna podjetja so bila pozvana naj predložijo svoje predloge, rešitve ali sisteme, ki bi zamenjali obstoječo M110 SASS, saj KAC-ova M110 ne deluje dovolj dobro, znotraj zadanih parametrov in potrebuje preveč vzdrževanja in menjav sestavnih delov. V izjavi za javnost je bilo jasno povedano, da sama puška deluje zelo dobro, problem pa je predrago in prezahtevno vzdrževanje, ter da iščejo nadomestek, ki bo lažji, krajši in bolj vdržljiv, namenjen pa bo kot podpora novemu XM2010 ostrostrelskemu sistemu, torej bo bo druga puška, v ostrostrelskemu paru, obenem pa bo lahko uporabljena kot puška oddelčnega ostrostrelca. Tako naj bi dobil ostrostrelčev opazovalec M110, polavtomatsko puško za olajšano urbano bojevanje, oz. naslednika M110 SASS. Ob tem velja pripomniti, da so tak koncept že vpeljale oborožene sile Avstralije, Nove Zelandije in Velike Britanije. Medtem ko avstralci uporabljajo tako starejše SR25 (KAC) kot novejše HK417, so britanci in novozelandci izbrali LMT 308 MWS. Za naslednika M110 SASS je Ameriška vojska postavila sledeče kriterije:
- Način delovanja: Polavtomatski.
- Kaliber: Kompatibilno z 7.62×51 NATO nabojem.
- Velikost: Skupna dolžina naj bo skrajšana z uporabo teleskopskega kopita in krajše cevi. Maksimalna skupna dolžina brez montiranega razbijala poka in zloženim kopitom ne sme presegati 914 mm (36 inčev)
- Teža: Puška naj bo težka manj kot 4.082g brez montirane dodatne opreme (…optika, strelne nožice, ročke, laserski osvetljevalniki, razbijalo poka) in streliva.
- Pištolski ročaj: Modularen, nastavljiv.
- Sprožilec: Nenastavljiv, tekmovalne kvalitete (Match Grade).
- Prednji kopišček: Rokav, z vgrajeno picatinny tirnico na vrhu (12. ura) ter modularne tirnice ob straneh in spodaj (3., 6. in 9. uri)
- Razbijalo poka: Z možnostjo montaže na ustje cevi, snemljivo.
- Naprava na ustju cevi: Razbijalo plamena ali plinska zavora, ki omogoča montažo razbijala poka.
- Strelne nožice: Snemljive, brez orodja, nastavljive, z možnostjo nagiba in rotacije.
- Dnevna optika: Z strani vojske specificiran strelni daljnogled spremenljive povečave in kompatibilno montažo za strelni daljnogled.
- Pomožni merki: Kovinski merki, nagnjeni za 45 stopinj, snemljivi, zložljivi.
- Pritrditvena mesta za pas za nošenje: Neizstopajoča pritrditvena mesta za hitro odstranjevanje pasu za nošenje (QD)
- Ostalo: Nadgrajena M110 puška mora ustrezati operativnim zahtevam ki jih je izpolnjevala predhodna M110 SASS..
Julija 2012 je Ameriška vojska najavila, da bodo obstoječe M110 puške predelali v kompaktne polavtomatske ostrostrelske sisteme oziroma v tako imenovani CSASS, ki bo krajša in lažja izvedenka M110, in bo imela zložljivo kopito in snemljivo razbijalo plamena z skupno dolžino krajšo od 910mm. Skupna teža gole puške pa bo manj kot 4.1kg. Vojska si je želela tudi možnost predelave 125 pušk na mesec z zmožnostjo povečanja na 325 kosov na mesec. Uradno je vojska začela sprejemati ponudbe Junija 2014. Letos, 31. marca, je bil Heckler & Koch izbran za zmagovalca tega razpisa v vrednosti $44.5 milijonov dolarjev, z nalogo da zamenja KAC-ovo M110. Tako naj bi H&K v naslednjih 24. mesecih izdelal 3.643 pušk oz. ostrostrelskih sistemov.
Po objavi zmagovalca razpisa, torej Heckler & Koch USA z G28E, so na forumih in spletnih straneh komentarji padali kot za stavo. Večina je bila sila negativnih, patriotski duh američanov je seveda jako močen in prisoten, dodatno pa je vse skupaj podžgalo delno nepoznavanje vsebine razpisa, kot tudi splošno nepoznavanje poteka razpisa, nakupa in samega obsega pogodbe. Najprej so seveda padali komentarji kako lahko podjetje iz Nemčije zmaga na razpisu v ZDA, saj imajo v ZDA več kot dovolj podjetij, ki so sposobna izdelati zahtevano puško. Vroča kri se je nadaljevala zaradi same cene kosa ostrostrelskega sistema. Cena sicer ni bila objavljena nikjer, vendar enostavna matematika kjer deliš vrednost pogodbe z številom kosov, poda številko $12.000 za en komplet. Kakorkoli, Ameriška “strokovna” javnost je polna idej in predlogov, od tega da je KAC povsem v redu, do tega da bi lahko izbrali vojaško preverjen LMT, skupaj z malim morjem osebnih preferenc zapakiranih v dejstva in navrženih brez posebnega razumevanja in znanja.
Morda malce v strahu pred Ameriškimi patrioti je Heckler & Koch v paket CSASS vključil tudi razbijalo poka podjetja OSS. OSS (Operator Suppressor Systems) ne samo da je Ameriški, temveč uporablja tudi drugačen pristop k dušenju poka. Če imajo običajna razbijala poka komore s prekati v katerih se smodniški plini uhladijo in upočasnijo, so pri OSS zadevo poimenovali “Flow Through Technology” oz. tehnologija pretoka, kar bi lahko laično opisali kot narobe obrnjen miniaturen letalski turbinski motor. Glavna prednost OSS-ovih razijal poka je praktično nespremenjen pritisk plinov v cevi, posledično ni povečanega pretoka plinov v zaklep in zaklepišče, nižja temperatura v razbijalu poka ter daljša življenska doba. Če so bili še pred petimi leti OSS tarča posmeha konkurentov, so danes sila spoštovan proizvajalec razbijal poka. Seveda pa danes niso niti približno več poceni.
Dejstvo je, da imajo razpisi Ameriških oboroženih sil v zadnjih letih eno skupno lastnost. Ne kupuje se vedno najboljši in najbolj preverjen izdelek, kajti nabavni oddelki so mnenja, da če si zmagal na prejšnjem razpisu, si naslednjega zasluži nekdo drug, ne glede na to, ali si najboljši ponudnik ali ne. To sicer ne pomeni da je Knight’s Armament M110 SASS slaba puška, daleč od tega, je bila prva polavtomatska puška, ki je dosegala stroge ostrostrelske standarde in je zanesljivo delovala na bojišču. Po drugi strani pa to ne pomeni, da Heckler & Koch z svojo G28 ni najboljša izbira. že res, da civilna verzija HK417 ni prestala preizkusa za Nemško vojsko, tako je Bundeswehr zahteval vojaško izvedenko, ki potem je prestala teste in sedaj pridno služi na bojiščih z Nemškimi vojaki pod imenom G28. Posledično bo nova puška zagotovo H&K G28 v krajši izvedenki, ki pa bo prilagojena zahtevam razpisa. Nedvomno pa je cena $12.000 za kos visoka, vendar ne če v to vštejete dnevno optiko, nočnogled, vso opremo, dodatke in rezervne dele. Podobno ceno ima KAC-ova M110 SASS kot tudi LMT-jeva L129A1 ki so jo posvojili britanci. Da je mera nerazumevanja ameriških patriotov polna – zmaga na razpisu je pripadla ameriški podružnici Heckler & Kocha. Torej podjetju, ki je iz ZDA, kjer delajo ameriški delavci, le tehnologija in lastniki so Nemški.
Če ste res tacticool, potem vam ne preostane nič drugega kot da si eno od podobnih pušk omislite tudi vi. Jasno brez razbijala poka – naj se sliši da imate denar, čeprav boste za vašo novo svetinjo odšteli precej manj denarja kot Ameriški davkoplačevalci. Za res pravi Tacticool izgled boste morali seči po H&K HK417, ki že ponuja civilno izvedenko, ki je na las podobna G28, seveda brez vseh prepovedanih dobrot. Slednjo lahko kupite pri pooblaščenih trgovcih, zastopnikih, pri nas ali v tujini. Kar se pa tiče Knight’s Armament M110 SASS ali SR25, žal nimate sreče. KAC niti čez lužo nima prevelikega razumevanja za prodajo civilni uporabnikom. Bojda zato, ker komaj dohajajo pogodbene dobave oboroženim silam, posledično umanjkajo pri civilnih strelcih. Če je KAC težko dobavljiv v ZDA lahko na tej strani Atlantika o M110 ali SR25 samo sanjate. Po drugi strani pa LMT nima zadržkov prodajati njihov 308 MWS civilistom, spet, na drugi strani luže. Na stari celini, če niste državna varnostna agencija ali kaj podobnega, se za L129A1 ali kaj podobnega lahko obrišete pod nosom. Saj ne da ni zastopnika v EU, je, v Veliki Britaniji, samo imajo očitno averzijo do prodaje civilistom. Glavna težava nakupa hudega Tacticool kosa še vedno ostaja ITAR zakonodaja čez lužo. Vse kar nosi oznako MilSpec (…z certifikatom) skorajda avtomatično pade pod ITAR. Na srečo je H&K Nemški, poleg H&K pa je v EU še cel kup zanimivih proizvajalcev ali sestavljalcev, ki vam lahko ponudijo če ne že original pa vsaj dostojen približek; Oberland Arms (OA-10, od 1.950€ dalje), DAR Germany, (DAR-10, od 3.552€ dalje) recimo. Seveda so na voljo tudi Ameriške kreacije, sicer ne od najbolj zaželjenih proizvajalcev pa vendar, Remington R25, DPMS Panther v .308 Winchester so na voljo v EU. Ali so cene primerne ali ne je stvar okusa, dejstvo ostaja, da bo H&K moral za izpolnitev pogodbe pripraviti komplet ki bo vseboval veliko več kot samo puško. Žal boste ob nakupu podobne puške, morali za ustrezno uporabo tudi sami seči globoko v žep, nabojniki, optika, montaže in vse kar potrebujete ni poceni. Za ustrezen Tacticool look pa obisk na kreditnemu oddelku banke, ne bo odveč.
Slikovni mateiral: Knight’s Armament, Heckler & Koch, Lewis, Machine & Tool, Officer.com, Law Enforcement International, Operators Suppressor Systems, Collectors Firearms.