Po polomiji z holografskimi merki, se pri EOTechu podajajo na področje “običajnejših” strelnih daljnogledov. Tako so na letošnjem SHOT Showu pokazali novo serijo optik, ki sliši na ime Vudu Precision Rifle Scopes. Malce nenavadno se bere, brez vseh dvojnih o-jev namesto u-jev ampak, tako pač je tokrat. Nova serija bolj konvencionalnih strelnih daljnogledov je tu in ponuja več ali manj vse, kar ponuja konkurenca. Kdo točno je oz. bo njihova konkurenca v tem segmentu bo pokazal čas, cene niso med najnižjimi, vsekakor pa ne dosegajo tistih najvišjih kot so na primer Schmidt & Bender.
Čanek povzemamo po reviji Recoil, katere uredniki so si na letošnjem sejmu SHOT Show uspeli ogledati EOTechove novosti. Strinjajo se, da po težavah z hologramskimi merki, EOTech z Vudu serijo strelnih daljnogledov vstopa na malce manj znano področje, ampak na prvo žogo ocenjujejo da po izgledu, kvaliteti in ceni, optika vsekakor navdaja z optimizmom.
Pri EOTechu pravijo, da so serijo Vudu razvijali nekaj let (…torej podajanje v vode običajnih strelnih daljnogledov ni posledica izpada dohodka pri hologramskih merkih) in da na sejmu predstavljajo dejanske prototipe strelnih daljnogledov. To seveda pomeni, da bodo po vsej verjetnosti serijski daljnogledi imeli malce drugačen izgled. Na voljo bodo v treh različicah; 1-6x, 2.5-10x, in 3.5-18x, vsi trije modeli pa bodo imeli namerilne križe v 1. goriščni ravnini, ki so jedkani na steklo (…etched reticle, za lažje razumevanje). Tisto, kar najbolj pritegne pozornost pri teh strelnih daljnogledih je osvetlitev križa, natančneje življenska doba baterije, ki osvetljuje namerilni križ. Ta naj bi po navedbah predstavnikov EOTecha znašala 10.000 ur, kar pomeni da boste, v kolikor si EOTechovega Vuduja nabavite in pustite osvetlitev prižgano, baterijo bili primorani zamenjati šele po dobrem letu dni.
Izvedenka z 1-6x povečavo premore 30mm tubus in 24mm prednjo lečo. Pri 1x povečavi je vidno polje 20 stopinj, pri 6x povečavi pa 3.2 stopinje. Najmanjša oddaljenost očesa od zadnje leče je pri 1x povečavi med 80 in 100mm, pri 6x povečavi pa ta znaša 82 do 102mm, kar kaže na zelo lepo konsistentnost, tudi pri ostalih modelih, kot boste videli. Korak nastavitve križa je 0.2 MRAD z skupnim hodom plus, minus 12 minut MRAD po vertikali in horizontali. Skupna dolžina daljnogleda je 270m, skala na tehtnici pa se ustavi na 560g. Priporočena prodajna cena v ZDA bo predvidoma $1,299.
Izvedenka z 2.5-10x povečavo ima prav tako 30mm tubus in 44mm predjo lečo. Vidno polje pri 2.5x povečavi je 20 stopinj, pri 10x povečavi pa 3.37 stopinje. Minimalna oddaljenost očesa od zadnje leče je pri 2.5x povečavi 87-97mm in pri 10x povečavi 86-100mm. Nastavitev koraka namerilnega križa je 0.1 MRAD, z skupnim hodom plus, minus 15 minut MRAD. Skupna dolžina daljnogleda znaša 357m, težak pa je 760g. Priporočena prodajna cena v ZDA bo $1,549.
Za konec pa je tu še izvedenka z 3.5-18x povečavo, ta ima 34mm tubus in 50mm sprednjo lečo. Vidno polje je pri 3.5x povečavi 7.92 stopinj in pri 18x povečavi 2.02 stopinji. Minimalna razdalja očesa od zadnje leče je pri 3.5x povečavi 86-100mm in pri 18x povečavi 87-100mm. Nastavitev koraka namerilnega križa je 0.1 MRAD, z skupnim hodom plus, minus 15 minut MRAD. Skupna dolžina daljnogleda znaša 377m, težak pa je 942g. Priporočena prodajna cena v ZDA bo$1,629.
Kar se tiče nastavljanja in “upravljanja” z daljnogledom so se pri EOTechu odločili da bo za vklop osvetljevanja križa služili gumbi, medtem ko bodo za nastavitve po vertikali in horizontali na voljo klasični stolpiči. Sicer smo navajeni bolj običajnega vrtljivega reostata, s katerim nastavljamo jakost osvetlitve, vendar pri EOTechu trdijo, da nastavljanje z gumbi ni nič manj intuitivno in trpežno. Tako bo zgornji gumb služil za vklop, ostala dva gumba pa omogočata nastavitve jakosti osvetlitve. Osvetlitev na prototipnih enotah na prvi pogled ne deluje dovolj močna za dnevno uporabo, torej ob sončnem vremenu, ali bo tako ostalo tudi pri serijskih enotah, bo pokazal čas. Osvetlitev ima funkcijo avtomatskega izklopa po dveh urah neuporabe. Bojda so prototipne enote pri avtomatskemu izklopu osvetlitve kazale malce čudne znake delovanja, vendar predstavniki EOTecha trdijo, da so elektronski pogoni še v razvoju. Tudi stolpič so odprtega tipa, brez možnosti zaklepanja nastavitev.
Trenutno so na voljo Mil-Dot namerilni križi v MOA ali MRAD izvedbi ali pa Horusov H59, ki sicer ni bil predstavljen oz viden na sejmu.
Strelni daljnogled povečave 1-6 ima podobno konfiguracijo kot optika SWFA 1-6×24, kjer je namerilni križ v prvi goriščni razdalji in se povečuje in zmanjšuje glede na trenutno nastavljeno povečavo. Tako je na 1x povečavi viden osvetljen krog z piko, podobno kot pri EOTechovemu holografskemu merku. Pri 6x povečavi pa osvetljen krog izgine, prikaže pa se namerilni križ z možnostjo uporabe kompenzatorja padca krogle. Na voljo sta dva namerilna križa, z Mil-Dot skalo ali pa z vdelamin kompenzatorjem padca krogle na 400, 500 in 600m pod samim namerilnim krogom.
Pri EOTechu pravijo, da bodo strelni daljnogledi na voljo letos poleti, bojda pripravljajo tudi izvedenko, ki bo bolj pisana na kožo športnim strelcem predvsem za uporabo na 3-Gun tekmah, z namerilnim križem v 2. goriščni razdalji. Prav tako bo v prihodnje na voljo več različnih namerilnih križev. Za konec lahko povemo le to, da tudi mi upamo, da bo EOTech z Vudu-jem uspel odgnati slab JuJu, ki si ga je nakopal v lanskem letu. Cenovno so nove optike v segmentu dobro pozicionirane, saj ponujajo, vsaj na papirju, veliko za spodoben denar. Ali bodo ti strelni daljnogledi dosegli pričakovanja pa bo pokazal čas. Lepo bi bilo videti novost, ki jo ne pestijo težave, ki so posledica prekratgega razvoja in pomanjkanja testiranj za voljo hitrega zaslužka. Glede na vse, dvomimo, da bo EOTech izdelavo optike prepustil podizvajalcem, kaj šele podizvajalcem zunaj ZDA. Načeloma to pomeni da bo kvaliteta na nivoju, ali bo to res, bo pa potrebno še malce počakati, vsaj do poletja. Mi vsekakor, čisto zares upamo, da bo.
Novica je povzeta po Recoil, avtor: Steven Kuo, slikovni material: Recoil.