Poletje je mimo, glave so ohlajene in upamo, da boste sprejeli naš izgovor, da s tem člankom zamujamo zato, da vas ne bo premamila želja po hladu in ga boste brali s trezno glavo. Kakorkoli že, najbrž se sprašujete kaj imajo skupnega poletje, neprebojni jopič in elementi za hladilno torbo…. Vsak, ki je poleti že kdaj nosil neprebojni jopič ve, da cena večje varnosti, ni izražena le v kilogramih, temveč da ima tudi bolj skrito temperaturno komponento. Na kratko in pogovorno: “zelo hitro rata vroče, kot hudič.” Priznam , da sem si v svojem življenju že večkrat želel, da bi lahko stal v hladilniku (po možnosti tistemu s pivom), se polival s hladno vodo in se izpostavljal kakršnemu koli prepihu ali sapici. Priznam tudi, da mi nikoli ni prišlo na misel, da bi si pod jopič natlačil še elemente iz hladilne torbe.
Očitno je to prišlo na misel fantom in morda tudi kakšnemu dekletu iz podjetja Qore Performance. Kot je razvidno z njihove spletne strani, se primarno ukvarjajo z opremo za športnike, očitno pa se je nekomu posvetilo, da bi morda podobna rešitev prišla prav tudi vojakom, policistom in še komu, ki redno uporablja neprobojne jopiče. Zasnovali so meh za vodo v obliki SAPI plošče in namestili dve takšni posodi pod trdo balistično balistično zaščito v jopiču. Nekako približno tako kot bi Camelback meh za vodo najprej dodobra zamrznili in ga potem stlačil pod neprebojni jopič. Zadevo seveda jako hvalijo, poleg tega da “IcePlate”, kot imenujejo izdelek, vojaka ohladi, mu nekaj časa nudi hladno tekočino za pitje, naj bi “IcePlate” prestregel tudi del deformacije – traume balistične zaščite v primeru zadetka. Vse to, pa brez nepotrebnega povečevanja teže. Vodo bi tako ali tako nesli seboj. Vse to in še kaj, če pokličete v naslednjih 30 minutah. 😉
Po začetnem navdušenju nad svežo in hladno idejo, ugotovimo, da ima zadeva verjetno nekaj slabosti. Debelina “IcePlate” plošč ni čisto zanemarljiva. Plošče je treba napolniti z vodo in zmrzniti pred uporabo, kar pomeni, da jih stalno nameščamo ali jemljemo z jopiča. Pri roki moramo imeti dovolj velik hladilnik. Takoj ko plošče namestimo, še nimamo na voljo vode za pitje. Ko vodo popijemo se faktor dodatne zaščite močno zmanjša, in nikakor se ne morem znebiti občutka, da je oblačenje jopiča potem v kategoriji “Ice bucket challange” zadev.
No šalo na stran. Tale pogruntavščina je najverjetneje nevarna za uporabnika. Jopič si navadno nadenemo, ko nam še ni pretirano vroče in ledeni plošči ne odvajata topoloto kontrolirano in počasi, temveč z največjim toplotnim tokom, ki je v danih pogojih fizično mogoč. To pomeni, da telesno jedro v zelo kratkem času hitro in močno ohladimo. Zaradi tega lahko pride do podhladitve, krčev in ozeblin, uporabniku pa ne zagotavlja zmernega hlajenja v daljšem časovnem obdobju.
Članek je povzet po Soldier Systems, slikovni material Qore Performance.