Od nekdaj je Nemško orožje slovelo kot kvalitetno in zanesljivo. Zasluženo ali ne, (za vsak kos tega zagotovo ne moremo trditi), sloves pa, se je obdržal vse do danes. Ker orožarsko industrijo obvladujejo vlade držav in ne obratno, ne glede na razmišljanje raznih praznih glav pokritih z alu folijo, je na Nemškem zelniku zrasla čudovita ideja, o znatnem omejevanju izvoza orožja Nemških podjetij. S tem se Nemčija zavestno odpoveduje tudi vsem davčnim prihodkom iz naslova teh poslov, ki pa seveda niso majhni. Očitno Nemčija denarja ne potrebuje; blagor jim, kajne? No, v Nemčiji trenutno, vsaj v političnem smislu, oblast vodi levo sredinska opcija in ta si je za nalogo očitno zadala, da se odpove velikim zaslužkom države. Delovna mesta v panogi vsled te odločitve zaenkrat še niso ogrožena. Nemci torej pravijo, da je prodaje orožja nečlanicam NATO pakta oz. ne-partnerskim NATO članicam konec. Politična korektnost je tako tokrat narekovala, da prodaja orožja Saudovi Arabiji ni na mestu, upravičeno ali ne. Kocka je padla, Saudijci naj orožje kupijo pač drugje.
OK, zgodba ni čisto črno bela. Konec koncev je Nemčija demokratična država, kjer je vladavina prava nekako umeščena v delovanje države in nekih avtokratkskih prijemov ne poznajo več. Poznajo pa raznorazne pritiske s strani politikov na oblasti, ki so se dolga leta trudile omejevati izvoz orožja in vojaške tehnike. Vse, več ali manj iz naslova politične korektnosti. Vsi vemo, da orožje je zlo in Nemci že lep čas niso več zlobni. No, nekako v tem smislu. Posledično so pri Heckler & kock sprejeli odločitev, da je boj z državnimi mlini na veter na tem področju preveč celo za njih in so obupali. Tako ne bodo več prodajali svojih, po večini izvrstnih proizvodov, po lastni presoji, temveč le znotraj predpisanega kroga kupcev. Kdo in zakaj predpisuje ta krog, pa je verjetno precej zapletena in temačna zgodba.
Nemški proizvajalec orožja Heckler & Koch ne bo več iskal poslov, kjer bi pogodbeno bili dolžni dobavljati orožje državam izven območja vpliva NATO pakta, saj je postalo enostavno preveč zapleteno pridobivati dovoljenja pri vladi za izvedbo teh poslov. Podjetje je eno najbolj poznanih Nemških proizvajalcev orožja in bo v prihodnosti prodajalo orožje le državam, ki so demokratične, brez korupcije in so članice NATO pakta oz. članice NATO partnerstva. Posledično nova strategija izloča prihodnje sodelovanje pri oskrbi vladnih agencij in vojaških enot državah kot so Saudova Arabija, Mehika, Brazilija, Indija kot tudi NATO članica, Turčija.
Leta 2014 je Nemški Minister za gospodarstvo izjavil, da je vlada odločena zmanjšati izvoz orožja in vojaške tehnike. Naslednje leto pa je bilo nekaj uslužbencev podjetja Heckler & Koch aretiranih, zaradi “nelegalnega” izvoza orožja v Mehiko. Prav tako je Nemška vlada sprejela odločitev, da zaustavi prodajo orožja in prenos tehničnih speciikacij orožja in tehnike Saudovi Arabiji. Tako države, ki niso članice NATO zavezništva ali NATO partnerstva, kar zajema celotno Južno in Srednjo Ameriko, Afriko (izjema je par držav Severne Afrike), večino Osrednje Azije ter območje Pacifika (vključno s Filipini, Indijo in Kitajsko) postavlja na mednarodno tržišče, kjer se bodo za posle borila podjetja iz držav, kot so Kitajska, Rusija in Izrael, Amerika?, ki so v preteklosti na razpisih že konkurirale Heckler & Kochu.
Trenutno ni povsem jasno ali ta prepoved vključuje tudi prepoved za civilno orožje oz. izvoz na civilna tržišča, Heckler & Koch je do sedaj prodajal orožje tudi na civilnem trgu izven EU/NATO držav (v Južni Afriki recimo). Torej, je Nemška Vlada poskrbela, da si je Heckler & Koch uspešno odstrelil mezinček na levi nogi?Jih je k tej odločitvi kdo prisilil? Čas bo pokazal svoje, vsekakor pa nad odločitvijo Hecklerja v uredništvu nismo presenečeni, jih popolnoma razumemo, vsaj tokrat. Metanje polen pod noge je v sodobni Evropi stalnica, še toliko večja, če se podjetje ukvarja s “spornimi” posli, kar v politično korektnih praznih glavah, proizvodnja in prodaja orožja, vsekakor je. Poraja se tudi vprašanje glede posledic te odločitve za Slovenijo. Poročilo Transparency International glede razširjenosti korupcije v Sloveniji, nas kot državo, kaj hitro lahko uvrsti na črni spisek držav katerim Heckler & Koch v izogib težavam z Nemško vlado ne želi prodajati. Kakorkoli že, navkljub zelo všečnemu sloganu podjetja H&K, da kompromisov ni, ti očitno so. Tokrat morda celo upravičeni.
Članek je povzet po The Firearm Blogu in Reutersu. Slikovni material: Heckler & Koch.