Refleksni merki na pištolah? Hmmm, mnenja so deljena, pa ne samo na dve skupini, ne cela plejada jih je. Največ je tistih, ki bi z vseljem imeli Trijiconov RMR na svoji priljubljeni pokalici, pa si tega ne morejo privoščit. Posledično se jih velik del skriva za izjavo, da tega ne potrebujejo, da je zadeva neuporabna, da se je težko privadit na uporabo refleksnega merka in podobno. V manjšini so seveda tisti ki priznajo da si tega nočejo ali ne morejo privoščit. Še manj je puristov, ki dejansko niso pristaši refleksnih merkov na pištolah, tako na športnih kot službenih. Kakorkoli že v uredništvu se tudi mnenja krešejo, pa ne v katero kategorijo kdo od urednikov spada, temveč ali naj bo Trijiconov RMR baterijsko ali tricijsko/z optičnimi vlakni gnan. Z vgradnjo mini refleksnega merka pištola seveda pridobi na lepoti in kul-faktor, ki se meri v Mall Ninja točkah preseže vse normative. Vendar lahko praktičnost pištole pade, če merka ne uspete uporabiti pravilno, pade uporabnost eksponentno. Odsun na pištoli ni zanemarljiv, vsekakor pa je odvisen od kalibra pištole, pa vendar, miniaturni refleksni merki niso vsi narejeni enako, vsekakor pa torture odsuna na premikajočem se zaklepu ne prenašajo vsi merki enako dobro. Poleg trdoživosti teh merkov oz. pomanjkanju le te, zna biti sporno tudi napajanje rdeče pike. Večina refleksnih merkov uporablja baterijo kot vir energije za rdečo piko. Ustrezno varčna dioda in tiskano vezje znatno pomagajo k ne prepogosti menjavi baterij, še posebej, ker je potrebno pri določenih modelih mini refleksnih merkov dejansko celo enoto odmontirati z pištole, kar posledično pomeri, ponovno umerjanje merka. In za konec, da ne pozabimo omeniti, da imajo prašni delci, smodniška umazanija, maziva ostala svinjarija, ki jo vaš samokres pljuva ob streljanju pravi fetiš se prilepit na vašo prelestno pištolsko optiko. Pa naj končam z naštevanjem negativnih postavk mini refleksnih merkov, več o tem si preberite v prihajajočem članku. Raje se posvetimo prednostim, ki jih ponuja novi Shield RMS.
Če resno razmišljate o montaži mini refleksnega merka na vašo pištolo, so “suppressorski” (…saj veste, za dušilce) merki več ali manj nuja, v kolikor želite uporabljati refleksni merek, tudi če vam odpove baterija. Že res, da ga verjetno ni junaka, ki bi kaj takega rabil službeno, še manj v jezi. Pa vendar, jeza hitro sama pride, če vam med tekmo odpove poslušnost rdeča pika in potem na pamet odstreljate tekmo do konca.
V Veliki Britaniji lociranemu podjetju Shield je tako z manjšimi popravki uspelo “izdelati” mini refleksen merek, ki lahko uporablja standardne oz. obstoječe merke montiranju njihovega RMS merka navkljub. Slednje so dosegli z znižanjem spodnjega, montažno nosilnega dela merka, kar je vsekakor velik plus. Tako se izognete 100€+ dodatnim stroškom za merke ustrezne višine, kot je veljalo do sedaj. Seveda, samo v primeru da imate potrebo souporabe kovinskih merkov z refleksnim merkom. Čez lužo temu pravijo “co-witness”, mi temu pravimo, souporaba, samo v vednost in ravnanje.
Merilna naprava je zasnovana tako, lahko zadnji merek odstranite, saj je ta že “vgrajen” v sam RMS, vendar obstoječe merke lahko brez težave pustite na pištoli, saj ne bodo v nobenem pogledu ovirali uporabe refleksnega merka. Posledično je privajanje na pištolo z refleksnim merkom bolj intuitivno, saj boste z poravnavo merkov, našli tudi namerilno piko v vidnem polju. in nov način merjenja je tako zelo hitro.
Kot velik dodaten plus, je način menjave baterije; odmontiranje merka ni potrebno, saj ima RMS v ta namen izvlečljiv “pladenj” v katerega se vstavi baterija, tako je menjava preprosta, hitra, predvsem pa za to početje ne potrebujete orodja. Prav tako merek po menjavi ne potrebuje ponovnega umerjanja. RMS prijhaja na trg v dveh okusih. S 4 MOA in 8 MOA veliko piko. Shield trdi, da bo RMS preživel tudi najtežje povratne sunke, saj je izdelan iz letalskega aluminija.
RMS-jeva cena je postavljena na 312 GBP ali 364€ in je trenutno že na voljo v spletni trgovini. Ob vseh slabosti refleksnih merkov, ki sem jih poznal do sedaj jih Shiledov RMS uspešno premaga, skorajda vse, zagotovo bo ta trditev možna šele po temeljitem testu. Življenjske dobe baterije ali svetilnosti pike na opoldanskem soncu pri Shieldu žal ne navajajo. Vsekakor, vsaj na papirju izgleda prepričljivo, kako se zadeva izkaže na terenu, ob resnejši uporabi, bo pokazal čas, vendar sem mnenja, da bo Shield RMS večjim tekmecem prevzel kako stranko ali dve. V uredništvu se vsekakor najde kak kandidat zanj.
Članek je bil povzet s strani TFB, spisal pa ga je Nathan S, slikovni/video material: Shield PSD.