Verjetno mislite, da visokotehnološke tacticool rešitve prihajajo v Slovenijo le iz tujine. Ni res! Tudi v Sloveniji imamo podjetje, katerega proizvodi lahko pripomorejo v boju proti svetovnemu terorizmu. Fantje iz Mil Sistemike so v septebmbru predstavili kar nekaj zanimivih novosti. Tako tudi Slovenija dejansko prispeva k globalni vojni proti terorizmu in to ne iz državnega proračuna. Saj ne da to ne bo zmotilo vse tiste posebne snežinke, ki jim bo možganski krč zategnil izraz na obrazu vsled našega doprinosa k izkoreninjenju “nerazumljenih slabih fantov“. Kakorkoli že, snežinkam naj tečejo solze, mi pa si pobliže oglejmo ponudbo za Filipinske bojevnike.
Najmanjši član družine programske opreme za poveljevanje in kontrolo – PES, je sedaj povezljiv tudi z laserskimi daljinomeri TiCAM 1000 priznanega Angleškega podjetja Thermoteknix. TiCAM 1000 ni zgolj običajen ročni laserski daljinomer. Poleg laserskega daljinomera se ponaša tudi z termovizijsko kamero, GPS sprejemnikom, bluetooth in serijskim vmesnikom, omogoča pa tudi zajem slik tarče ali snemanje video posnetkov.
V kombinaciji s programsko opremo Personal Eye System (PES), pa omogoča uporabnikom (JTAC-om, ostrostrelcem in drugim), označevanje položaja tarče na zemljevidu, skupaj s sliko, ki je lahko namenjena prepoznavanju cilja, ali ocenjevanju škode. PES te podatke deli z ostalimi uporabniki v omrežju, “Sniper Calc” pa podatke o tarči spridoma uporabi za izračun elementov streljanja.
Vsekakor komplet opreme, ki vam na kakršnemkoli strelskem dogodku zagotovi žensko družbo, (sploh če izdate ceno laserskega daljinomera). Ni pa to edina novost, ki jo predstavljamo tokrat. Tudi Battle Eye System (BES), večji brat PES-a, se lahko pohvali z novim modulom namenjenemu povezavi z brezpilotnimi letali. Tako lahko sedaj poveljniki na terenu spremljajo položaj letala v zraku, področje, ki ga pokriva s svojimi senzorji, lahko pa tudi spreminjajo načrt leta. Video posnetke z letala si je mogoče ogledati kar v BES-u, v kolikor pa je letalo sposobno oddajati tudi podatke o telemetriji, pa je lahko video posnetek vpet v zemljevid. To operaterju ali uporabniku močno olajša predstavo o tem kaj gleda in kje.
Če vas ta vrste tehnologije zanima, ali se morda celo zanimate za nakup, pa obiščite domašo stran Mil Sistemike. Torej Slovenija dejansko premore vojaško industrijo in to, za povrhu še visoko tehnološko, ki jo cenijo v tujini in so zanjo pripravljeni plačati pošteno ceno, nenavadno ne? Kakorkoli že, Mil Sistemika bo opremila Filipinsko mornariško pehoto z svojim sistemom nadzora in poveljevanja za uspešnejši boj proti Abu Sayyaf. Ob tem jim čestitamo in jim želimo obilo uspehov v tujini še naprej. Mornariški pehoti Filipinov pa “Karangalan’ Katungkulan, Kabayanihan”, pokažite jim hudiča!
Slikovni material: Mil Sistemika.