V ZDA na tržišče prihajajo novi tulci za 9mm strelivo (…9×19, 9mm Para, 9mm Luger, itd.), ki bodo narejeni iz dveh delov. Obenem pa za nove tulce obljubljajo kar nekaj tehnoloških in marketinških prednosti pred so sedaj poznanimi, enodelnimi tulci. Podjetje Shell Shock Technologies je običajen dvodelen tulec “razstavilo” na dva dela, na cilinder in glavo tulca. Glava tulca, v tem primeru spodnji del tulca, je narejen iz ponikljanega aluminija, medtem ko je cilinder narejen iz nikljeve zlitine. Shell Shock navaja sledeče prednosti v primerjavi z medeninastimi tulci:
- Zmanjšanje teže – 50% lažji so njihovi tulci v primerjavi z običajnimi, medeninastimi 9mm tulci.
- Nikelj ima večjo viskoznost kot medenina. (…zaradi višje viskoznosti niklja so pri Liberty Ammunition izbrali nikelj kot material za oplastitev njihovih krogel.)
- Prijavljen patent glede zasnove tulca preprečuje napihovanje tulcev v ceveh ki nimajo popolnoma podprte komore.
- Glava tulca je lahko anodizirana v različnih barvah, za prepoznavanje tipa streliva. Trenutno so na voljo v anodizirano črni in polirano nikljani.
- Cenejši kot običajni medeninasti tulci.
Seveda je glavni pomislek pri uporabi novih materialov in nove konstrukcije tulcev seveda trdnost tulcev. Shell Shock Technologies tako trdijo da novi tulci prenesejo 4.481 barov pritiska. Za primerjavo, pritisk v 454 Casull naboju po SAAMI meritvah prav tako znaša 4.481 barov. Povprečen pritisk v tulcu za 9×19 +P polnitev pa znaša 2654 barov. Torej kar se tiče trdnosti konstrukcije in materialov, pomislekov nebi smelo biti. Kaj pa polnjenje streliva v lastni režiji? Tudi tu so, kot kaže, pri SST (Shell Shock Technologies) mislili na vse potrebno. Tako pri SST trdijo, da so med testiranji nove tulce uporabili do 40x brez težav. Vsekakor bi želeli glede te trditve videti bolj konkretne podatke, kot samo trditev proizvajalca. Vsekakor pa 40x uporaba tulca za polnjenje ni malo, ampak, kot rečeno, za določitev povprečne življenjske dobe tulca bi potrebovali bolj konkretne informacije.
Za domače polnjenje streliva pa je poleg same življenjske dobe tulca pomembna tudi, če ne še bolj, dimenzija tulca. Zunanje mere tulca so skladne z SAAMI specifikacijo za 9×19 strelivo. Vendar pa so stene tulca oz. v tem primeru cilindra debelejše, kar nakazuje da bo za polnjene potrebno nabaviti SST-jeve matrice. Vsekakor to pomeni, da bo notranja prostornina tulca oz. naboja manjša. Zaradi povečanja pritiskov v naboju, kar je posledica zmanjšanega volumna, so pri SST preoblikovali glavo tulca, da sprejme standardne Boxer netilke. Nove tulce so uspešno uporabili na več polnilnih postajah priznanih proizvajalcev, sami omenjajo Hornady in Dillon. Tulci za 9×19 bodo na voljo v kratkem, sledili bodo tulci za .380 ACP in .45 ACP, nekje do konca leta. Kasneje pa bodo ponudili tudi tulce za dolgocevne kalibre.
Novica je povzeta po The Firearm Blog, avtor Richard Johnson. Slikovni material: Shell Shock Technologies.