O Magpulu se zadnje čase dosti piše, govori, pogovarja in tudi testira. Čeprav v očeh uredništva Magpul velja za podjetje, ki ne dela slabih stvari (…po pravici povedano, delajo zelo dobre stvari, po večini), se nam dozdeva, da se v zadnjem času silno trudijo, da mnenje spremenimo. Pa ne samo mi, pripomb in pritožb je kar nekaj. Pripombe ne letijo na vse njihove izdelke, le na tistih par, kjer si tudi Magpul sam ne želi, da bi jih povezovali z njimi. Tako je ideja, da bi stestirali Magpulove nabojnike za Glocke bila obravnavana tudi v našem uredništvu, vendar je bil zaključek tak, da zadeva nima smisla, vsaj dokler bodo originalni Glockovi nabojniki delovali zanesljivo, bodo dostopni in cenovno sprejemljivi. So pa zato recenzijo oz. primerjavo Magpulovih in Glockovih nabojnikov za G17 pripravili pri SPARTANAT. Povzetek z komentarjem si lahko preberete spodaj in ja, ne boste vrjeli, strinjamo se tako z primerjavo, kot z komentarji originalne primerjave.
Magpul izdeluje stvari iz plastike, laično povedano. Obenem pa je ta trditev tako očitna, da bi se pod njo lahko podpisal Captain Obvious osebno. Za vse Slovenskojezične čistune, naj vam prevedem, predno vzkipite in vam izbočena in utripajoča vratna arterija ne podvoji obsega vratu; Stotnik Očitni, bo tako bolje? Magpul je sicer ime dobil po magpulih, torej tistih priročnih dodatkih za nabojnike, ki olajšajo izvlačenje le teh iz torbic, žepov in še kje. Najbolj pa so znani po PMAG nabojnikih za AR-15 serijo. In ker so pri Magpulu strokovnjaki za nabojnike so pred časom ponudili tudi nabojnike za Glock pištole. Tržišče za dele, dodatke in nadgradnje za Glock pištole je veliko, ogromno če smo pošteni, tako so tudi zaslužki, tudi ob omejenem uspehu lahko več kot zadovoljivi. Magpulovi nabojniki za Glocke so bili težko pričakovani in prva serija je imela malce težav, z zanesljivostjo. Nabojniki iz redne proizvodnje pa so sedaj bojda že povsem zanesljivi, pa še Magpulovi so, za tiste, ki so malce bolj Tacticool kot ostali. Kakorkoli že, pri SPARTANAT so si za vas ogledali Magpulove nabojnike za Glocke in jih primerjali z Glockovimi originalnimi.
Ali so Magulovi nabojniki boljši of Glockovih? Odgovor na to vprašanje ni enostaven, zato si raje poglejmo razlike med originalom in Magpulovo kreacijo. Magpul za nabojnik uporablja samo plastiko, edini kovinski del je seveda vzmet. Sestavljen je iz petih delov, ki jih lahko prepoznate na sliki zgoraj. Doprinašalo nabojev je agresivno oranžne bave, medtem ko so ostali plastični deli antracitno črni.
Pakiranje v katerem dobimo nov Magpulov nabojnik je več ali manj standardno Magpul pakiranje. Če so vam všeč taktično lepo zapakirane stvari, potem vsekakor izberite Magpul, kajti Glock nikoli ni zapakiran tako taktično lepo oz. Tacticool. Vrečka je seveda plastična in ima vse ustrezne Magpul oznake in obvestila.
Magpulov nabojnik ima na desni in levi strani luknjo, ob njej številko 17, luknjici sta tam z razlogom, če skozi eno ali drugo vidite medenino, pomeni da je nabojnik poln seveda. Za razliko od originala je to edino “okence” kjer lahko prverite količino streliva v nabojniku.
Plošča, ki pokriva dno okvirja, ima na spodnji strani matrični vzorec, kjer lahko vdolbine pobarvate in jih tako podpišete, označite, za lažje prepoznavanje lastništva recimo. Zelo všečna dodatna funkcionalnost, ki je že bila videna na PMAG nabojnikih.
Neposrednja primerjava nabojnikov; Glock & Magpul. Jasno razvidne razlike, predvsem v uporabi materialov. Glock uporablja kovinske ojačitve (…leta izkušenj, sem ter tja tudi poslušajo svoje stranke), medtem ko Magpul stavi na polimere.
Uporaba kovinskih ojačitev v Glock nabojnikih vidna tudi z sprednje strani. Neuporaba kovinskih ojačitev pa Magpulovim nabojnikom zmanjša težo za skoraj polovico, v primerjavi z Glockovim, seveda govorimo o praznih nabojnikih, da ne bo pomote. Original Glockov nabojnik za Glock 17 tehta 80g, medtem ko se jeziček na tehtnici za Magpulov 17 strelni nabojnik ustavi pri 48g. Manjša teža, pa je več ali manj edina prednost pred Glockovim nabojnikom. Ter seveda Tacticool vrednost, le ta je pri Glock nabojnikih skorajda nezaznavna, Magpul pa kar prekipeva od nje.
Pod črto, Magpul je, po tem ko so preživeli porodne krče na G17 nabojnikih, na tržišče poslal soliden produkt, ki pa razen skoraj pol manjše teže že tako lahkega nabojnika nima neke prave dodane vrednosti. Če k temu dodamo še malce skepse zaradi začetnih težav z njimi, ne ravno redno dobavljivostjo in slabo menjalno razmerje med Ameriškim Dolarjem in Eurom, potem ta mala prednost hitro skopni. Za vse strelce in uporabnike, ki pa enostavno morate imeti Magpulove nabojnike, vsekakor, kupite si jih, malce dražji bodo kot Glockovi, (…v EU je cena 17 strelnega modela 27.90€ +poštnina, ko so na zalogi) in malce težje jih bo dobiti. Vsekakor pa nam povejte kako se obnesejo po več tisoč postreljenih kosih streliva in parih letih intenzivne uporabe. So enako trpežni kot originali? Osebno mislim, da so Glockovi originalni nabojniki boljši, bolj trpežni in bolj zanesljivi. Da ne bo pomote, to je moje osebno mnenje, Magpulovih še nisem testiral, jih pa bom. Vsekakor pa bo čas pokazal ali imam prav ali pa se glede Magpulovih Glock 7 nabojnikov mogoče motim.
Članek je povzet po SPARTANAT, slikovni material SPARTANAT, Major Pandemic.