Avstrijski Glock je na tržišču prisoten že dobrih 30 let, kar pa samo po sebi ni razlaga za izjemno visok tržni delež pri policijskih in vojaških enotah po svetu. Očitno je 30 let stara zasnova in izvedba resnično dobra, če ne že kar superiorna glede na konkurenco. Tej trditvi prigovarja tudi izredno majhno število izboljšav v zadnjih 30. letih. Sedaj se lahko vsuje plaz očitkov, da imamo na voljo že 4. generacijo Glocka, da je prostora za izboljšave še na pretek, da ni najboljši, da ima konkurenca veliko prednosti in tako dalje. Pa vendar ima Glock tržni delež še vedno zelo visok, pri testih zanesljivost mu praktično ni para (…če cepetate doma in vehementno trdite, da temu ni tako, to še ne pomeni, da imate prav), da o kvaliteti izdelave in posledično dolgi življenski dobi tega kosa kovine in plastike niti ne izgubljamo besed.
Pred časom je Glocku uspel še en veliki met, izbran je bil za službeno pištolo SEAL enot ameriške mornarice, kot tudi za službeno pištolo specialnih enot mornariške pehote (…bivši MARSOC, sedajšnji USMC Raiders). Torej dve referenci, ki samo dodajata težo Glockovi trditvi o popolnosti. Da ne bo pomote, Glock še daleč ni popoln, samo ima več kot očitno kar nekaj prednosti pred konkurenco, vsaj ko si določena enota ali vladna agencija zaželi zanesljiv kos oborožitve, po več kot sprejemljivi ceni.
Tako je General ameriške vojske Mark Milley, trenutni načelnik ameriške vojske, pred časom javno kritiziral način izbora in nabave zveznih oblasti, kjer se porabi ogromne količine denarja za izbor, teste, na koncu pa se izbere napačen kos opreme in se ga fino preplača. Vam je kaj znano? Naj vam bo v tolažbo, da nimamo takih težav samo v Sloveniji. General Milley sicer ne uporablja besede korupcija v svojih izjavah, raje uporabi izraz “red tape”, po naše birokratske ovire, ki po njegovem preprečujejo učinkovit in pregleden način nabave.
Kot je znano želijo oborožene sile ZDA zamenjati, po njihovem mnenju, zastarelo Beretto M9 s kakšnim novejšim, če se le da modularnim izdelkom. Kot ponavadi, se v začetni fazi razpisa o vsebini odločajo ljudje, ki zadevo poznajo le iz učbenikov, spleta in pripovedovanja drugih, uživajo v vojaških filmih in so navdušeni nad sodobno tehnologijo. Tako so tudi tokrat pripravili razpis za XM-17 MHS, za katerega so samo v začetni fazi porabili $17 milionov dolarjev. Na 356 straneh opisani razpis določa vse faze testiranja, obseg testiranja in specifikacijo oz. zahteve za novo službeno pištolo. General Milley je odboru za oborožene sile brez olepševanja, brez ovinkarjenja povedal, da ne gre za iskanje oz. izbor novih tehnologij, da to ni razpis za nove jedrske podmornice ali nova vesoljska plovila. Gre za pištolo, ki temelji na znani in obstoječi tehnologiji. General Milley pa je v svojih izjavah šel nepričakovano daleč in predlagal, da sam izbere novo službeno pištolo za vojsko ZDA (…samo za vojsko, mornarica, marinci, letalstvo in obalna straža niso zajeti v tem predlogu). Ob tem, da bi se sam izpogajal za ceno, rok dobave in pogoje nakupa obenem pa ponudil, da bi seveda prevzel polno odgovornost za za uspeh ali neuspeh tega projekta. To pa je nekaj, kar do sedaj še ni bilo videno.
Tako je predlagal nakup pištole Glock 19, ki ustreza vsem zahtevam, je preverjena pištole, ki je kvalitetna, trpežna in že v uporabi v prej omenjenih posebnih enotah oboroženih sil ZDA. Kot navaja Milley, bi ameriška vojska potrebovala 287,000 pištol, redna cena Glocka 19 v ZDA je med $500-$600 dolarjev, USASOC (…poveljstvo specialnih sil ZDA) pa zanje trenutno plačuje $320 dolarjev, kar pomeni, da bi za potrebe opremljanja ameriške vojske, cena bila še nižja.
Niso pa vsi navdušeni nad predlogom Generala Milleya, kajti v igri so veliki denarji in dodeliti jih najboljšemu ponudniku ni enostavno, še posebej če ima “najboljši” ponudnik na voljo učinkovite lobiste na Kapitolskem griču. Tako med argumenti nasprotnikov najdemo izbor kalibra, da 9×19 ni dovolj močan naboj, da potrebujejo pripadniki oboroženih sil nekaj z več zaustavne moči, čeprav razpis preferira orožje v kalibru 9×19. Prav tako so izraženi dvomi o zakonitosti takega izbora, ki naj bi preferiral enega proizvajalca in podobno. Ima pa predlog kar nekaj podpore med zakonodajnimi politiki v Kongresu, ki so mnenja, da so sedanji postopki nabave prezakomplicirani, potratni in nepregledni. Kakorkoli že, morda bo Glocku uspelo vreči še eno sekiro v ameriški lonec medu. Osebno sem ideji naklonjen, predvsem zato ker vem, da je Glock 19 dobra izbira za potrebe ameriške vojske, torej za osebno oborožitev, kjer se pištolo uporabi kot zadnjo možnost oz. da si z njo izborite pot do puške, ki je tako ali tako ne bi smeli odložiti. Kar se tiče komentarjev tipa, da Glock nima celega kupa opcij, dodatkov in funkcij, ki jih potrebujejo specialne enote – specialne enote, vsaj tiste, ki to res rabijo, take igrače imajo ali pa jih lahko dobijo. In če so nekatere izmed teh enot že izbrale Glock za svojo oborožitev, bo nekaj na temu, da izbira ni tako prekleto napačna, ne glede na osebne preference bralcev, kajne?
Slikovni material: Glock, ZEV Tech, Military.com