Vojna v Iraku je pokazala da v sili še hudič muhe žre, tako se kaj hitro zgodi, da bojevniki v areni, sprejmejo pomoč ali orodje od tistega, ki ga ponudi. Saj ne da Iračani smatrajo Irance in Ruse za sovražnike, daleč od tega, samo dejstvo je, da so bili v bližnji preteklosti bolj “čustveno navezani” na zahodne oborožitvene sisteme, vsaj kar se specializirane pehotne oborožitve tiče. In ostrostrelske puške vsekakor so zelo specializirana žival.
Novejše fotografije z Iraškega bojišča prikazujejo Iraške vojake opremljene z v Iranu proizvedenimi AM50 težkimi ostrostrelskimi puškami, ki jih pogosto zamenjujejo z Steyr-jevimi HS.50, ki so služili za “razvoj” Iranske puške. Dejstvo je, da je Iran med leti 2006 in 2007 kupil 800 Steyr-jevih HS.50 pušk in kmalu za tem je Iran predstavil lastno puško, ki je na moč podobna Steyr-jevi. Seveda govorimo o AM50. Proizvodnja teh pušk poteka v državnem podjetju Defence Industries Organization, točneje v njihovem Combat Industries Group oddelku. AM50 je tako kot original, enostrelna puška z valjatim zaklepom v kalibru .50 BMG (12.7x99mm) in je namenjena uničevanju lahko oklepljenih ciljev in opreme, kar pa ne pomeni, da se ne uporablja tudi za delovanje po živi sili. Najbolj opazni razliki med AM50 in HS.50 sta pištolski ročaj in cev. Za AM50 očitno Iran uporablja pištolski ročaj, ki ga ICIG izdeluje za kopije Kitajskih CQ pušk, ki je spet klon oz kopija AR-15. Avstrijska HS.50 je derivat puške Heinricha Fortmeierja, ki jo je razvil leta 2002 za Steyr in je sedaj na voljo kot Fortmeier .50 BMG. Za AM50 pa so v Iranu spremenili repetirno ročico in plinsko zavoro, ki sta posneta po Steyr-jevi HS.50, pa je cev ravno konusna, brez horizontalnih žlebov na zunanju strani, tako kot pri original Fortmeierjevih puškah.
AM50 je bila opažena v uporabi tako Iranskih kot Sirskih vladnih enota, nekaj primerkov pa je “zašlo” tudi v roke “nevladnih organizacij” na področju Gaze in Sirije, šele v zanjih mesecih pa so bili primerki opaženi tudi v Iraku. Kako so se te puške znašle v Iraku ni točno znano, najbolj verjetni sta ti dve možnosti;
- možnost: puške so bile zajete in odvzete Daesh (…tako imenovana islamska država), ki so jih po vsej verjetnosti odvzeli oz zajeli Assadovi vojski.
- možnost: Iraške sile so te puške pridobile od vladno podprtih Šiitskih milic, ki so jih prejele od Irana.
Seveda obstaja tudi možnost da je Irak te puške kupil neposredno od Irana. Po poročanju Reutersa je Iraška vlada z Iranom podpisala pogodbo o dobavi orožja in streliva v višini $195 miljonov dolarjev. Po Reutersovih navedbah, dokumenti nakazujejo, da gre za lahko in srednje težko oborožitev. Čeprav je pogodba neposredna kršitev sankcij ZN proti Iranu je možnost, da je bilo to orožje že dobavljeno Iraškim enotam.
Prisotnost Ruskih ORSIS T-5000 na Iraškem bojišču pa je veliko enostavnejše razložljiva. Iraška vlada je nedavno od Ruske Federacije kupila zajetno količino orožja, med njimi so več kot očitno bile tudi T-5000, katerih slike v zadnjem času dobivamo iz Iraka, točneje od marca 2014 dalje.
ORSIS T-5000 je ostrostrelska repetirka z valjastim zaklepom, z snemljivim, 5 ali 10 strelnim okvirjem. Proizvodnja poteka v Moskovskem podjetju Promtechnologies Group, točneje v njihovi ’ORSIS1 tovarni. T-5000 je na voljo v treh različnih kalibrih:
Trenutno pa nimamo podatka v katerem oz. kombinaciji katerih kalibrov so puške ORSIS T-5000 ki se nahajajo v Iraku.
Novica povzeta po Small Defense Journal, avtorja