Trend, ki je v zadnjem času zelo opazen pri razvoju oz spremembah, ki jih proizvajalci pištol nudijo, je vsekakor montiranje elektronskih merkov z rdečo piko na zaklepe in montaže. Ta trend je bil letos še posebej opazen na letošnjem SHOT Showu v Las Vegasu. Dopisnik KitUp-a Matthew Cox v svojih opažanjih na sejmu piše, da rdeče pike postajajo zelo priljubljene na pištolah, tako kot so pred leti prevzele svoj primat na karabinkah, avbtomatih in puškah. Osebno se sicer pridržujem mnenju znanega inštruktorja Roba Pincusa, ki meni, da na pištoli, namenjeni samoobrambi, mehanski, kovinski merki še vedno predstavljajo boljši, zanesljivejšo in pa bolj uporabno rešitev.
Vsekakor pa iz Las Vegasa poročajo, da so elektronske namerilne naprave z rdečo piko iz dneva v dan bolj popularne, tako jih vidimo pri profesionalnih strelcih (…da, čez lužo ljudje dejansko živijo od tega, če niste vedeli), kjer zamenjujejo mehanske namerilne naprave, tako v tekmovalnih kot tudi taktičnih okoljih. Optika z rdečo piko, brez povečave je že dolgo osnovna namerilna naprava na bojiščih, predvsem pri oboroženih silah zahodnih držav. Poleg višje natančnosti omogočajo tudi hitrejše namerjanje in se bolje obnesejo v slabših svetlobnih razmerah.
Nov trend pa je v ultra lahkih, ultra kompaktnih namerilnih napravah z rdečo piko, z ali brez baterije. Skupnega imajo še to, da so po večini zelo kvalitetno narejene in prenesejo kar zajetno porcijo uporabe in zlorabe. Ena najbolj izstopajočih takih naprav je zagotovo Trijiconov RMR, miniaturni refleksni merek z rdečo piko, ki deluje ali na baterijo, optična vlakna ali tricij. Celoten članek si lahko preberete na Military.com.
Vse odkar so za potrebe oboroženih sil ZDA oz točneje izbora njihove “nove” pištole in še prej za SOCOM-ov izbor bojne pištole, proizvajalci pričeli ponujati res dodelane pištole z podaljšanimi cevmi z navoji za razbijala poka, montažnimi šinami za taktične svetilke in laserje ter integrirane montaže za mikro “rdeče pike” ter še celo plejado izboljšav, ki naj bi zadostile zahtevam SOCOM-a oz njihovim končni uporabnikom, torej “specialcem & operaterjem”, se je trend, hitro preselil v civilno sfero. Delno zato, ker vojska ni pograbila te kosti in z njo odtekla na bojišče, delno pa tudi zato, ker je Ameriški trg zahteven in vedno dobi kar si želi. In tokrat so civilisti želeli tisto, česar vojska nima, izgleda pa prekleto kul.
Novica je povzeta po KitUp (tekst & slikovni material, Tactical Outfitters), avtor novice je Matthew Cox.